Szkółki zbóż cz. 4

Lecz właśnie ten bujny wzrost wywołał niekorzystne następstwo, gdyż uszlachetniona pszenica dojrzewała o jeden do dwóch tygodni później, niż miejscowa. Sprzęt opóźnił się, w skutek czego, w kilku po sobie następujących latach, pszenica w sposób pożałowania godny zniszczoną została przez posuszę i rdzę, po czym niebawem zupełnie ją zarzucono.

Tak więc, długoletnia praca nie wydała żadnego owocu, a to jedynie z tego powodu, że Mokry chcąc prędzej cel osiągnąć, zamiast chwycić się powolnej, lecz pewniejszej drogi uszlachetniania przez dziedziczenie własności, wyhodował tylko typ późno dojrzewający, nieprzydatny dla miejscowego klimatu, a wywołany nader obfitym wyżywieniem i zbyt rzadkim stanem roślin.

Zważając na to, nie trzeba więc dla szkółek wyszukiwać najobficiej nawiezionej, najżyźniejszej, najlepiej uprawionej ziemi, lecz zakładać je na ziemi, o ile możności podobnej do tej, na jakiej wysiew ma być później dokonany. Obfite wyżywienie wtedy tylko jest na miejscu, gdy wyhodowane rośliny są przeznaczone na grunta, wyjątkowo żyzne.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  rekonstrukcja pcl
  sprzedaż dużych drzew
  angielski dla dzieci Wrocław
  kompleksowe wykończenia wnętrz poznań
  Konserwacja dachów
  korespondencja marketingowa
  korespondencja transakcyjna
  korozja inhibitory
  kosmetyki ajurwedyjskie
  kosmetyki z indii