Szkółki zbóż cz. 17

Wspomnieliśmy już dawniej, że w ogóle odmiany, bardzo obficie krzewiące się, nie przedstawiają w naszych warunkach klimatycznych wielkich korzyści. Plon jakościowy ziarna bywa wtedy zwykle gorszy, ziarno staje się rowiastym, gruboskórnym, traci szlachetność; dojrzewanie odbywa się niejednostajnie, opóźnia się, w skutek czego zboże narażone jest na przypalenie przez skwary letnie i opanowanie przez rdzę.

Dla nas odpowiedniejszymi są zboża, miernie krzewiące się i wcześnie dojrzewające, dążyć więc winniśmy do tego, ażeby zboże wydawało niezbyt wiele kłosów z jednego ziarna, lecz ażeby kłosy były należycie wyrosłe, pełne, o ziarnie dorodnym, a słomie grubej, sztywnej.

Selekcję roślin, przeznaczonych do hodowli szkółkowej, uskuteczniałem początkowo w ten sposób, że zboże, powyrywane z korzeniami, umieszczano pod dachem aż do zupełnego wyschnięcia, po czym wybierano krze, mające po 8, 10 lub więcej pędów, a pozostawiając tylko takie, które miały po 4 do 5 ździebeł, o ile możności dosyć grubych, jednakowej grubości, z kłosami najbardziej typowymi.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  wymiana walu w gdyni
  kurs języka niemieckiego warszawa
  studia podyplomowe warszawa
  podłączenie kotła gazowego warszawa
  Podłoga laminowana Warszawa
  Podłoga tarasowa Warszawa
  podział majątku adwokat warszawa
  polscy producenci rajstop dla dzieci
  polski producent odzieży dziecięcej
  pomoc w czyszczeniu biura