Szkółki zbóż cz. 13

Opisaliśmy już powyżej metody uszlachetniania, wynalezione i używane przez Neergard’a, b. kierownika stacji w Svalöf, nie będziemy więc ich powtarzać na tern miejscu. Przy wyborze całych roślin zwracają tam uwagę przede wszystkim na to, ażeby źdźbła były jednakowej długości, odpowiedniej grubości, z kłosami typowymi, uwzględniając także ciężkość, kształt, zbitość kłosów, oraz jakość ziarn w wybranych kłosach.

Do sadzenia używają deski 1,5 metra długiej, a 0,57 metra szerokiej, mającej dziurki w odległości 7 centymetrów. Za pomocą przyrządu o kołeczkach, przesuwanych do dowolnej długości, wygniata się przez te dziurki w desce, dołki w ziemi, do których wrzuca się ziarnka. Przy tej odległości, zboże krzewi się nie za nadto obficie, a rozwój roślin jest bardzo jednostajny.

Nie od razu osiągnięto w Svalöf pomyślne rezultaty. Z początku brano tam za punkt wyjścia jakąś znaną odmianę i starano się w niej przez ciągłe odrzucanie wszelkich przypadkowych zmian i przed odpowiednią selekcją podnieść i ustalić charakterystyczne dla tej odmiany własności.

 

Comments

 1. Reklama:

  To Cię zainteresuje:

  tłumacz opole
  serwis ekspresów do kawy
  Dom opieki dolny śląsk
  oprawy do wbudowania
  organizacja imprezy sportowej
  organizator imprez sportowych
  ortopeda częstochowa
  oswietlenie zawieszane
  ośrodek odwykowy dla młodzieży
  ośrodki odwykowe dla narkomanów