Rzodkiewka, marchew, pietruszka i selery

Ze względu na ciemne dni w jesieni i w ciągu zimy, zbyt wczesne zakładanie inspektów nie jest wskazane i dlatego najwłaściwszą porą do rozpoczęcia kampanii jest styczeń i to dla najwcześniejszych warzyw.

W pierwszych dniach stycznia zakładamy inspekt na rzodkiewkę. Po wygrzaniu się gnoju i uregulowaniu temperatury nie przechodzącej +30° C. przystępujemy do obsiewu. Pod rzodkiewkę wysiejemy mieszaninę marchwi, pietruszki i kopru, w równych częściach. Takiej mieszaniny użyjemy 12 gr. na 5 okien. Selery podsiewać będziemy same 12 gr. na 6 okien, na to dopiero wysiejemy rzodkiewkę 12 gr. na 5 okien – rzutem lub rozkładając po 360 ziaren pod okno. Drugi sposób jest o tyle lepszy, że jakkolwiek zajmuje więcej czasu i jest żmudny, to unika się zbyt gęstego siewu, ułatwia roślinom swobodny wzrost i oszczędza nasion. Nasiona należy przyklepać deseczką, aby je dobrze wgnieść w ziemię, po czym całą powierzchnię przykrywamy piaskiem na 2 cm. grubo. Podlewać zasiewu nie trzeba, gdyż ziemia w tej porze jest dostatecznie wilgotna. Obsiany inspekt nakrywamy oknami i matami oczekując na wzejście rzodkiewki. Aby pod oknami nie zbierało się zbyt dużo pary uchylamy okna. Skoro tylko rzodkiewka zacznie wschodzić, przewietrzamy inspekt obficie, aby nie dopuścić jej do wybiegnięcia. Nawet na noc mimo mrozu na dworze należy okna pozostawiać uchylone, otwór tylko starannie zasłonić matą. W dzień w razie odwilży przewietrzamy mocno, a o ile pokazałoby się słońce trzeba okna podnieść na jeden ząb podpórki. Tak postępować będziemy dopóki inspekt nieco się oziębi a rzodkiewka wyda naturalne liście, od tej dopiero chwili można przewietrzanie ograniczyć, a w razie większego zimna nawet okna opuścić, bo w ochłodzonym inspekcie minie obawa wybiegnięcia rzodkiewki.

W 5-tym tygodniu od posiewu rzodkiewka dorośnie wielkości małego orzecha tureckiego, można więc większą wybierać już do targu. W ciągu dwóch tygodni skończy się zbiór rzodkiewki, wtedy należy starannie oczyścić marchew z zielska, podlać i przewietrzając coraz mniej, czekać na podrośnięcie kopru, co nastąpi w pierwszej połowie kwietnia; po usunięciu kopru, marchew z pietruszką dostaną więcej miejsca, a ponieważ w tej porze nastaną dni słoneczne to wkrótce i pietruszkę zaczniemy usuwać wiążąc w małe pęczki na sprzedaż. Marchew sama będzie szybko dorastać i w ciągu maja zostanie wyprzedana. Po oczyszczeniu inspektu czas akurat będzie na wysadzenie komputowych melonów lub ogórków. W tym też czasie i selery wysadzimy do gruntu, przybędzie więc miejsca na melony.