Kalafiory, buraki, selery i sałata

Kalafiory i kalarepa

Inaczej hodujemy kalafiory i kalarepę, gdyż wprost przeciwnie: nie idzie nam tu o silnie wyrośniętą rozsadę, nawet należy się bardzo wystrzegać jej przerośnięcia. Kalafiory wydają piękne róże o tyle tylko, o ile wpierw wydadzą dużo bujnych liści i gruby głąb. Jeżeli rośliny są słabe róża wyjdzie małq, nie okryta liśćmi, przez to zielonawa bez właściwego koloru. Przyczyną słabego wzrostu kalafiorów jest ziemia jałowa, przemarznięcie rozsady lub przerośnięcie, wreszcie zbyt późne sadzenie. Kalafior trudniej robi korzenie i więcej potrzebuje czasu do przyjęcia się po przesadzeniu aniżeli kapusta, młoda tylko rozsada kalafiorów łatwo się przyjmuje i mało cierpi; dlatego też nie jest wskazane sadzenie silnej rozsady. Kalafiory sadzi się, gdy rozsada wytworzyła kilka liści naturalnych i hoduje jak kapustę, to jest przewiewniej. Kalafiory wilgoci się nie boją, można więc podlewać je nieco więcej lecz umiarkowanie. Siewu dokonujemy w lutym, marcu i kwietniu, w pewnych odstępach czasu, aby zbiór nie wypadł od razu lecz trwał w ciągu całego lata i jesieni. Skoro kalafior zrobi różę, nie można z nim czekać, bez względu na cenę jaka w danej chwili jest na rynku. Kalarepę również sadzić należy, dopóki rozsada jest mała, silna bowiem rozsada nie wyda wczesnych i ładnych główek.

Buraki

Aby otrzymać wczesną boćwinę, trzeba buraki wysiać na rozsadę. W tym celu siejemy je w pierwszej połowie marca do umiarkowanego inspektu, dając 12 gr. na dwa okna. Przy burakach niema obawy wybiegania, możemy więc trzymać je nieco cieplej przewietrzając niewiele, szczególniej w początku. W końcu kwietnia lub pierwszych dniach maja siewki zdatne są do wysadzenia. Buraki wrażliwe są na zimno i przy lekkim nawet przymrozku przemarzają, nie giną wprawdzie wskutek tego, ale wyrastają w kwiat i nie zrobią główek korzeniowych, dlatego wysadza się je parokrotnie. Ważną wszakże rzeczą jest dobre zahartowanie rozsady, która w ten sposób staje się mniej wrażliwa na zimno.

Selery

Selery wschodzą dopiero w czwartym tygodniu i dlatego dobrze się godzą z rzodkiewką. Siać trzeba je w początku stycznia do ciepłego inspektu, 12 gr. na 6 do 8 okien; tylko tak rzadko siane wydadzą silną rozsadę. Selery lubią bardzo ciepło, wybiegnięcie ich jest wykluczone a nawet gdyby nastąpiło, to przy sadzeniu przycina się zwykle zbyt bujne liście. Dlatego też po wybraniu rzodkiewki trzymać należy selery na małych luftach i obficie podlewać. W pierwszej połowie maja wysadzamy je do gruntu.

Sałata

Aby otrzymać wczesną sałatę gruntową trzeba sadzić ją już w marcu, a najpóźniej w pierwszych dniach kwietnia. W tym celu wysiewa się ją w końcu stycznia lub lutym do umiarkowanego inspektu, 12 gr. na 8 okien. Spód obsiać należy marchwią lub samym koprem. Można także siać sałatę do inspektu zimnego w połowie lutego; będzie nieco późniejsza, ale zdąży jeszcze w czerwcu zwinąć się w twarde główki. Sałata nie boi się nawet większego przymrozku i dlatego trzymać ją można w inspekcie bardzo chłodno, tym więcej, że w cieple skłonna jest do bujania w liść, a na rozsadę powinna być krępa i mocno zakorzeniona co można osiągnąć tylko przez obfite przewietrzanie.